Ninety-Six DMACC Student-Athletes Earn All-Region Academic Honors

Posted 6/13/2022
DMACC Bears Logo

A total of 68 student-athletes named to the first team

  • 38 DMACC baseball players are honored.

  • 22 softball players earn academic honors

  • Members of the DMACC men’s and women’s basketball teams, men’s and women’s cross country teams, men’s and women’s golf teams and volleyball are also honored.

The Iowa Community College Athletic Conference (ICCAC) has announced the Academic All-Region Teams for the 2022 Spring Semester. The list includes 96 DMACC student-athletes, 68 of whom were named to the first team.

First-team honors went to student-athletes who earned a grade point average (GPA) of 3.5 or higher and second-team honors went to student-athletes who achieved a GPA of 3.0 to 3.49.

Following are the DMACC student-athletes who earned all-region academic honors:

FIRST TEAM

  • Baseball: Aidan Brown, Des Moines; Anthony Potthoff, Van Meter; Blake Grevengoed, West Des Moines; Brett Berg, West Des Moines; Brodie Kresser, Jesup; Caleb Dicken, Grimes; Cooper Smith, Johnston; Drew Scherbenske, Rapid City, S.D.; Gage Franck, Marion; Jack Luster, Huxley; Jackson Fisher, Chariton; Jacob Draeger, Johnston; Jake Brill, Maple, Wis.; Jarrett Novak, Omaha, Neb.; Jayden Singleton, Des Moines; Josh Ylonen, Ames; Kaleb Krier, Altoona; Kannon Coakley, Maquoketa; Kennan Wynn, Pekin; Lucke Fordyce, Waterloo; Mitchell Cummins, Chanhassen, Minn.; Nick Ripa, Papillion, Neb.; Reed Stallmann, Alburnett; Sam Nicolino, Des Moines; Sam Shopbell, Prior Lake, Minn.; Thomas King, West Des Moines.
  • Men’s Basketball: Jack Ticic, Sydney, Aus.; James Glenn, Altoona; Malachi Peasley, Panora; Mike Hartford, McKinney, Texas.

  • Women’s Basketball: Emily Caspers, Swaledale; Jadeyn Smith, Arcadia; Lexi Branning, Manning; Reagan Franzen, Polk City.

  • Men’s Cross Country: Cooper Skinner, Madrid.

  • Women’s Cross Country: Brenna Godfread, Shenandoah; Natalie Segura, Grimes; Natalie Martin, Norwalk; Wendy Liera, LeGrand.

  • Men’s Golf: Logan Barnes, Altoona; Ryan Nichols, Ogden.

  • Women’s Golf: Dani Nolde, Ogallala, Neb.; Frannie Brown, Grundy Center; Quinn Eslinger, Afton.

  • Softball: Abby Flanagan, Coggon; Abby Husak, Polk City; Bailey Donohoe, West Branch; Bri Vasey, Pleasant Hill; Delaney Kelley, Rock Island, Ill.; Delanie Voshell, Shenandoah; Emily Ades, Boone; Emma Dighton, Boone; Jada Collins, Des Moines; Kaylynne Salyars, Muscatine; Kendal Clark, Humboldt; Layney Loyd, New London; Lexi Lander, Onawa; Madeline Janssen, Earlham; Madison Kearns, Glenpool, Okla.; Sami Miller, Mason City; Sara Keeler, Creston; Sydney Kennedy, Peosta; Tricia Sporaa, Madrid; Zoey Hightshoe, Boone.

  • Volleyball: Abby Allmon, Norwalk; Elizabeth Pierce, Altoona; Erin Bathie, Ames; Sara Hansen, Hudson.


SECOND TEAM

  • Baseball: Ben Dixon, Sioux City; Bennett Cutsforth, Dubuque; Cade Van Ness, Glenwood; Cole Kaufman, Waukee; Cy Patterson, Council Bluffs; Derek Weber, De Pere, Wis.; Jackson Stewart, Urbandale; J.D. DiPrima, Omaha, Neb.; Nick Wiepen, Omaha, Neb.; Sam Moore, Waterloo; Skout Lave-Rallo, Ozark, Mo.; Tre Mungin, Omaha, Neb.
  • Men’s Basketball: Allen Udemadu, Lagos, Nigeria; Jadan Graves, LaCrosse, Wis.; Preston Thomas, Princeton, Mo.; Tagen Douma, Pleasantville.
  • Women’s Basketball: Camry Jones, Okoboji; Payton Tahahwah, Tama; Shakara Robertson, Cocoa, Fla.
  • Women’s Cross Country: Cindy Liera, LeGrand.
  • Men’s Golf: Jack West, Winterset; Sam Vertanen, Ames.
  • Women’s Golf: Krista Swenson, Story City; Taylor Balsley, Ames.

  • Softball: Amaya Snyder, Cedar Rapids; Ellie Jacobson, Humboldt.

  • Volleyball: Abigail Maue, Walker. Morgan Tupper, Nevada.


For more information, contact: B.J. McGinn, (515) 433-5049​​

Return to News